02.08.2016

NINA ADELAJDA OLCZAK

Nina Adelajda Olczak - polsko-niemiecka artystka wizualna i kuratorka, pracująca w obszarze multimediów, instalacji, performansu. Urodziła się w 1980 roku w Polsce, w wieku 20 lat przeniosła się do Niemiec, gdzie studiowała historię sztuki, język angielski oraz sztukę. Ukończyła Arts and Design University w Karlsruhe. Była kuratorką festiwalu „Transmission Karlsruhe-Athens", w ramach którego wydarzenia artystyczne odbywały się w live streamingu pomiędzy dwoma miastami. Jej wielokanałowe projekcje i instalacje składają się na osobliwą introwertyczną narrację koncentrującą się wokół tematu tożsamości.
Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in.: „Pied-à-terre, One Night Only", Zürich; „Athens Biennale" curated by Contemporary Art Showcase Athens, Transmission Art Festival Karlsruhe-Athens, Karlsruhe/Athens; „Akcja Wioska" UND#8 Artfestival, Karlsruhe; „Born 1980 in Poland", Fokus Videokunstfestival, Nikolaj Kunsthal, Kopenhagen; „Pilot's Fall", Schnongs Festival, Dessau; The National Centre for Contemporary Arts, St. Petersburg, RU

ANNA WIĄCEK

Anna Wiącek - artystka wizualna pochodząca z Opola. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, ale tworzy też obiekty i wideoinstalacje. Absolwentka Liceum Plastycznego w Opolu. W latach 2008-2014 studiowała na Uniwersytecie Opolskim na kierunku edukacja artystyczna w Instytucie Sztuki. Absolwentka Akademii Fotografii w Warszawie. Obecnie studentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W fotografii poszukuje niesamowitości w codzienności. Bada granicę między rzeczywistością, którą znamy, a jej nierealnością i fantazją. Inspirują ją noc, miasto, pejzaż, codzienne rytuały. Najważniejszym motywem spajającym jej wszystkie prace jest błękit - jako kolor, idea, nastrój.
Brała udział w wystawach grupowych w Krakowie (Galeria Pauza) i Warszawie (Galeria 022), a także w wystawie indywidualnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (Fotogaleria). W 2014 roku wygrała konkurs „Nowe Opole" (wystawa w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej).
LAURA PAWELA

Laura Pawela - artystka wizualna związana z Górnym Śląskiem i Warszawą. Ukończyła rzeźbę we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2006 roku prowadziła Pracownię Gościnną. Studiowała także w Instytucie Sztuki w Opolu, Schloss Akademie w Niemczech oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 2002 roku projektem „Reallaura", który używając telefonii komórkowej, dowcipnie komentował zmiany zachodzące w społeczeństwie informacyjnym. Zajmuje się instalacją, wideo-artem, tworzy obiekty, rzeźby, fotografie. Obecnie pracuje nad debiutanckim filmem pełnometrażowym Różowy horyzont.
Wystawiała w Polsce i za granicą, prezentując prace na około 90 wystawach. Swoje projekty realizowała m.in. we Francji („Bathroom"/2005), Argentynie („Unfinished Histories"/2008), na Śląsku („Untitled/Friedrich"/2008), w Finlandii („Musicam Video"/2010-2011) oraz ostatnio w USA („Bloodbuzz Ohio"/2011). Współpracuje z londyńską galerią IMT. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych, polskich i zagranicznych, m.in. w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, w MOCAK-u w Krakowie, w zbiorach galerii Arsenał Białystok, Bunkier Sztuki i innych.